Archiv zpráviček


Sloučení webu a wiki

  • Michal Stanke

Ve zkratce - obsah naší wiki teď najdete přímo na tomto webu. Pro původní odkazy je zajištěné přesměrování.

Od havárie serveru před třemi lety naše wiki sdílela hosting s komunitními stránkami Mozilla.cz, než jsem ji o rok později přestěhoval na server OpenAltu, kde běžela až dosud. Bezpečný provoz systému MediaWiki ale vyžadoval pravidelné aktualizace, a vzhledem k tomu, že úprav na wiki bylo za celou tu dobu poměrně málo, padlo rozhodnutí wiki sloučit s webem, který je prakticky bezúdržbový.

Web používá generátor Jekyll, jehož výstupem jsou statické HTML, CSS a JS soubory, které vrací webserver bez potřeby jakékoliv databáze nebo skriptovacího jazyka. Kromě nízké náročnostni na provoz se tím minimalizuje riziko bezpečnostních a provozních problémů, a tím pádem i náročnost na provoz a údržbu.

Podrobnosti o tom, na čem náš web běží, najdete na stránce Infrastruktura, stejně jako odkaz na návod, jak na stránky a tím pádem i wiki ponovu přispívat. Pokud narazíte na nějakou chybu, nebo budete mít návrh na zlepšení, budeme moc rádi.


Převod L10N.cz pod spolek OpenAlt

  • Michal Stanke

Od roku 2011 byl projekt L10N.cz zaštiťován Sdružením Ubuntu pro Českou republiku. Bohužel mezitím aktivita sdružení značně poklesla a to se projevilo např. při řešení havárie serveru loni v létě, kdy jsme přišli o e-mailovou konferenci a dočasně i o wiki.

Česká (a slovenská) komunita okolo serveru Ubuntu.cz sice od té doby zase roste, nicméně sdružení jako právní entita už efektivně nefunguje. Proto jsem se letos v červnu dohodl se spolkem OpenAlt z.s., který nyní přijal projekt L10N.cz za svůj a bude zajišťovat jak registraci domény, tak hosting pro wiki.

Děkuji sdružení i komunitě Ubuntu za jejich dosavadní podporu, a samozřejmě i spolku OpenAlt za nabídnutou pomoc.


Nový český slovník pro kontrolu pravopisu – Stanislav Horáček

  • Petr Kovář

Na serveru YouTube je k dispozici přednáška Stanislava Horáčka z konference LinuxDays 2019, která shrnuje vývoj kolem nového otevřeného Českého tvarotvorného slovníku a představuje na něj navazující projekt ceskeslovniky.cz.

Historii spolupráce českých překladatelských komunit na hledání a přípravě open source slovníku pro kontrolu pravopisu lze spolu s dalšími informacemi k tématu nalézt na wiki.l10n.cz.


Havárie serveru s wiki a e-mailovou konferencí

  • Michal Stanke

Aktualizováno 15. srpna 2019

Provoz wiki obnoven, jsme zpět v provozním režimu!

Aktualizováno 14. srpna 2019

Provoz e-mailové konference jsem se rozhodl urychleně obnovit na Google Groups. Informace k nové konferenci najdete na této stránce. Na obnově wiki zatím pracuji.

Původní příspěvek z 13. srpna 2019

Zdravím všechny. Po delší době jsem se dostal (nedobrovolně) k napsání nové zprávy a bohužel je to špatná zpráva. Včera večer došlo k výpadku v datacentru Tower, po kterém se disky serveru yasha.ubuntu.cz odebraly do křemíkového nebe… Dopady pro Ubuntu.cz nejsou tak dramatické (viz fórum), pro L10N.cz je to ale trochu horší. Na serveru yasha běžela naše překladatelská wiki a e-mailová konference.

Pro překladatelskou wiki, které by mi bylo moc moc líto, mám naštěstí zálohy alespoň z dubna. Snažím se ještě najít nějaké novější a obnovu optimisticky předpokládám během následujícího týdne. E-mailové konference zálohované nemám, ale pokusím se brzy přijít s nějakou funkční alternativou (nový mailinglist, fórum, Telegram, …). V mezidobí prosím pro alespoň přibližný náhled používejte web.archive.org.


Mozilla.cz překládá prohlížeč Tor

  • Michal Stanke

Komunita okolo webu Mozilla.cz překládá projekt Mozilla včetně prohlížeče Firefox. Z Firefoxu vychází i prohlížeč Tor, který pro načítání webových stránek používá stejnojmennou anonymizační síť Tor.

Síť Tor anonymizuje přístup k webových stránkám tak, že veškerá komunikace putuje šifrovaně přes tři další počítače různě po světě. Tímto způsobem se dá dokonce obejít státní cenzuru v různých zemích. Zároveň prohlížeč o sobě a uživateli sděluje minimum informací, takže je velmi složité nebo nemožné návštěvníka stránek vysledovat.

logo Tor

I když prohlížeč Tor vychází z Firefoxu a velká většina uživatelského rozhraní je tedy přeložena, některé komponenty jsou v Toru navíc a potřebují vlastní překlad. Např. spouštěč, který se postará o připojení do sítě, nebo některé přibalené doplňky zajištující ovládání Toru. Mozilla.cz se toho ujala a stav práce včetně odkazů na wiki projektu najdete na zde L10N.cz Wiki. Pokud chcete přiložit ruku k dílu, najdete na stránce i odkaz na projekt na Transifexu, kde můžete pomoci svými návrhy.

V době psaní této zprávičky jsou základní soubory přeloženy a ještě zbývá dokončit jejich kontrolu. Datum vydání prohlížeče Tor v češtině tak zatím domluveno není.